Promocja książki pt. „Tragedia Karasia z 55 Eskadry pod Wołominem”

13 marca 2025 roku

Podczas czwartkowego wieczoru w Centrum Aktywności Wołomin – Stara Elektrownia skupiliśmy się na historii, która wydarzyła się 86 lat temu. Spotkanie dotyczyło promocji książki pt. „Tragedia Karasia z 55 Eskadry pod Wołominem”, która jest pracą zbiorową pod red. Dariusza Szymanowskiego.
Panowie Dariusz Szymanowski oraz Marcin Sochoń, reprezentujący Stowarzyszenie „Wizna 1939”, opowiedzieli licznie zgromadzonej publiczności o poszukiwaniach zestrzelonego przez Niemców w 1939 roku samolotu „Karaś” z 55 eskadry.
Poznaliśmy genezę poszukiwań, opartą o zeznania świadków, proces przygotowawczy i efekty tej misternej pracy. Jest to zaledwie jedna z wielu akcji poszukiwawczych Stowarzyszenia „Wizna 1939” ale efekty i emocje jej towarzyszące, sprawiły, że publiczność z wielkim zainteresowaniem słuchała wystąpień prelegentów.
Gdyby nie determinacja pasjonatów historii, takich jak nasi goście, wiele podobnych zdarzeń zostałoby zapomnianych. Wiele mniejszych epizodów ale równie ważnych jak te, które znamy z lekcji historii uległoby zatarciu w świadomości ludzi.
Dlatego ważne jest aby dbać o historię oraz szukać realnych, fizycznych dowodów na jej potwierdzenie, ponieważ jak pokazuje doświadczenie, są narody, grupy i poszczególni ludzie, którzy chcieliby napisać ją na nowo a ofiarom przypisać rolę oprawców. Pamiętajmy, że to Polska była ofiarą napaści Niemiec w 1939 roku. I tej pamięci strzeże właśnie Stowarzyszenia „Wizna 1939”, a my po prostu korzystajmy z tej wiedzy!
 
    
Przejdź do treści