LUT

"DZIECKO DLA ODWAŻNYCH" w MDK

plakat walentynki strona

Kochani, oto nasza propozycja spędzenia przedwalentynkowego weekendu. Super spektakl w aktorskiej obsadzie:

DZIECKO DLA ODWAŻNYCH

10 lutego 2018 godz. 18:00

Miejski Dom Kultury w Wołominie ul. Mariańska 7

spektakl na podstawie książki Leszka K. Talko

występują: Beata i Tomasz Schimscheinerowie

adaptacja i reżyseria: Justyna Kowalska

scenografia: Ewa Pietras

muzyka: Michał Dymny

ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski

światło: Dariusz Nawrocki

asystent reżysera: Agnieszka Zieleziecka

„Dziecko dla odważnych” to poradnik dla wszystkich, którzy zamierzają mieć dzieci, mają dzieci i chcą ich więcej, dla tych, co maja dzieci i maja ich serdecznie dość. Ci którzy dzieci nie mają i nie zamierzają za żadne skarby świata ich mieć, również znajdą w tym tekście wiele dla siebie.

Poradników dla młodych rodziców napisano już cale tomy. Przede wszystkim można się z nich dowiedzieć, że dziecko w każdej chwili może:

a) wypaść z łóżeczka,

b) wypaść z wózeczka,

c) ba, nawet z okna

d) może na siebie coś wylać

e) albo się po prostu zakrztusić i udusić

Podczas czytania takiego poradnika rodzice trzęsą się bardziej, niż gdyby właśnie oglądali horror. Czym różni się od innych poradników poradnik Leszka Talko, którego adaptację prezentujemy na scenie? Dowiemy się z niego, nie co MY możemy przypadkiem zrobić dziecku, lecz co z premedytacją dziecko może zrobić NAM.

A więc będziecie mieli dziecko. Gratulacje. A może to przyjaciołom urodzi się dzidziuś? To wspaniale. Myślicie sobie, że jest pięknie. I macie rację. Myślicie sobie, że wasze życie się zmieni - macie rację. Marzycie o życiu jak z obrazka w piśmie ilustrowanym: wy zrelaksowani, a uśmiechnięty maluszek rozkosznie gaworzy - no cóż, to nie do końca prawda. Sądzicie, że wasze życie się nie zmieni? Nic bardziej błędnego. Wasze małżeństwo przewróci się do góry nogami, zaczną się kłopoty w pracy i będziecie zmęczeni tak jak nigdy, i być może jedno z was zwariuje. Myślicie sobie, że to przesada? Ha, żeby to była choć połowa prawdy.”

FRAGMENT RECENZJI o spektaklu:

Sami, poza swym Teatrem Ludowym, którego są aktorami, przygotowali także spektakl Beata i Tomasz Schimscheinerowie i właśnie pokazali go premierowo w STU. Mając dwie córki – jedna na IV roku PWST, druga ledwo 5,5-letnia – dobrze znają wszelkie odcienie bycia rodzicem. Blaski i wrzaski, męki i udręki, słabości i radości. I taką opowieść, wywiedzioną z zabawnej książki Leszka K. Talki "Dziecko dla odważnych.

Szkoła przetrwania”, przygotowali dla tych, którzy rodzicami są lub będą. Nie wiem, ile razy przerywały akcję to oklaski, to fontanny śmiechu; aktorskie małżeństwo bawi siłą komediowego talentu oraz wdzięku, brawurowo przeistaczając się z zatroskanej mamy i taty w mniejszego lub ciut większego berbecia, co to... Co ja będę opowiadał.

To trzeba zobaczyć! Ich pojedynki słowne, jak i cielesne, przekomarzania się jako rodziców i pełne fantazji szarże, gdy pokazują, ile może Kudłata, do czego zdolny jest Pitu. Trzeba zobaczyć Beatę Schimscheiner, gdy zachwyca się mrówką, "Schimiego” jako Teletubisia lub podczas skoku na bank... Dawno się tak nie bawiłem. Tak nas bawi to sympatyczne małżeństwo; i siebie też, choć wyobrażam sobie, ile pracy kosztowało ich przygotowanie tak forsownego, utrzymanego w tempie spektaklu. (A nawet w przerwie idą robić dzieci).

Kiedy i gdzie pokażą spektakl po tej premierze? W STU, w Ludowym? Gdziekolwiek by grali, obecność obowiązkowa. Przyjemność wielka – zapewniona!”

Wacław Krupiński: KULTURAŁKI

Na czas październikowego remontu