MAR

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - wołomińskie obchody

DSCF3493

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wołomin pamięta i składa hołd bohaterom.

Uroczystości rozpoczęły się o godz.13.30 Mszą świętą w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie. Po Mszy przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy oraz przedstawiciele szkół na czele z pocztami sztandarowymi przeszli w pochodzie pod pomnik upamiętniający byłą katownię UB przy ul. Piaskowej. Jest to szczególne miejsce dla Wołomina, gdyż tam byli przetrzymywania i torturowania żołnierzy AK, WiN i Żołnierze Wyklęci.

Po okolicznościowych przemówieniach, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczestnicy pochodu uroczyście złożyli wieńce pod pomnikiem.

Kolejnym punktem uroczystości był spektakl teatralny pt. "Cela" przygotowany przez uczniów Sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Wołominie w reżyserii Dariusza Marcinkowskiego. Sztuka miała swoją premierę na deskach scenicznych Miejskiego Domu Kultury w Wołominie. Była to historia kobiet umieszczonych w jednej celi, które pokazały silny charakter i wolę życia. Bite i torturowane przez wroga, często z uśmiechem na twarzy, zakrwawione wracały po przesłuchaniach do celi i żyły w niej normalnie - gotowały, marzyły i wspominały swoje rodziny. Historia normalnych kobiet, które często z przypadku trafiły do niewoli - za pochodzenie, pyskowanie albo po prostu "z łapanki". Przedstawienie pokazywało jakie trudne czasy nastały w Polsce po II Wojnie Światowej oraz, że jesteśmy narodem, który łatwo się nie poddaje i nie ugina przed oprawcą.

Patronat nad wydarzeniem objęli Starostwa Wołomiński Kazimierz Rakowski oraz Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

• DSCF3443
  • DSCF3448
  • DSCF3477
  • DSCF3480
  • DSCF3484
  • DSCF3490
  • DSCF3493
  • DSCF3559
  • DSCF3579
  • DSCF3607
  • DSCF3623

godziny pracy kasy 2019 MARZEC 1

OPŁATĘ ZA ZAJĘCIA można wnosić również PRZELEWEM na konto Miejskiego Domu Kultury w Wołominie nr 39 1240 6335 1111 0000 5134 7576

W tytule prosimy wpisać:
*imię i nazwisko dziecka; *nazwa sekcji;
* miesiąc; *jeśli są zniżki wpisać jakie
*Numer Karty Dużej Rodziny lub Wołomińskiej Karty Seniora