Teatralna 13 | O pięknej i bestii

20 marca 2022 roku, godzina 13:30

„Pamiętaj kochasz nie, tylko dla zalet, ale pomimo wad” właśnie takie jest motto spektaklu Teatru VAŚKA.

Fabuła bajki Piękna i Bestia znana jest prawie wszystkim, zresztą utwór ten należy do kanonu tekstów dramatycznych adresowanych do dzieci. Kupiec jedzie po zamówiony towar, pozostawiając w domu dwie córki, jedna z nich zażyczyła sobie aby ojciec kupił jej błękitne róże. I to właśnie one przyczyniły się do tragedii Kupca, który zerwał jedną z róż z klombu w ogrodzie Bestii. Za ten czyn miał oddać swoje życie, lub przyprowadzić do zamku jedną ze swoich córek, a ta miała mieszkać z potworem przez rok i dwie niedziele.
Wolę Bestii wypełniła najmłodsza córka Kupca – Rózia – twierdząc że ojciec nie może zapłacić życiem za jej zachcianki.
Jaki los spotkał Rózię u Bestii dowiecie się oglądając spektakl.
„O Pięknej i Bestii” to opowieść o miłości, która staje się istotą życia, o miłości, która nie zna granic i przeszkód, to także historia o dokonywaniu wyborów, o tęsknocie i poświęceniu.
W spektaklu grają klasyczne lalki – marionetki sycylijskie, ale reżyser Wiesław Kusa wplótł również działania aktorów lalkarzy w żywym planie, którzy mają zasłonięte twarze maskami teatralnymi na wzór Bestii. Scenografię i lalki zaprojektował i wykonał czeski scenograf z Ostrawy Josef Homolka.
Spektakl nie tylko zaciekawia, wzrusza, i poucza, ale też bawi, a stylowa muzyka – autorstwa Artura Forkasiewicza – dodaje swoisty nastrój pełen poezji i wzruszających wyznań.
Mimo że spektakl adresowany jest do dzieci nieco starszych, twórcy zadbali o to by najmłodsi widzowie mogli również ze zrozumieniem obejrzeć piękną bajkę.

Skip to content