Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2022 roku.

Zbrodnia Katyńska to ponura karta naszej historii. Ponura ale należy o niej pamiętać za wszelką cenę, mimo że przez kilkadziesiąt lat próbowano ją wymazać z pamięci Polaków. To tragiczny los prawie 22 tysięcy jeńców wojennych oraz osób cywilnych. To zamach na człowieczeństwo. To uwolnienie najniższych bestialskich instynktów. To próba zalegalizowania zbrodni. To zaprzeczenie wszystkiemu, do czego człowiek jest powołany.
Dlatego mówmy o Katyniu, uczmy historii młode pokolenia, pamiętajmy te 22 tysiące zakończonych przez NKWD ludzkich istnień i traumatyczne następstwa dla rodzin pomordowanych. Historia ma służyć nam jako przestroga. Historia ma przywoływać te straszne obrazy po to abyśmy nie oglądali ich nigdy więcej. A jednak nie ustrzegła nas. Dlatego spotykamy się po raz kolejny i spotykać się będziemy w przyszłości aby o tym mówić, aby pochylić czoło przez naszymi rodakami, którym zbrodnicze państwo odebrało w sposób tchórzliwy, życie nad dołami śmierci.

Po zakończeniu części oficjalnej w sali widowiskowej MDK Wołomin odbyła się prelekcja dla uczniów szkół średnich wygłoszona przez Pana Andrzeja Monarskiego, wnuka Policjanta II RP, członka Jacht Klubu Policjantów Wodnych GALAR i Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Prelekcja ilustrowana była filmem, nakręconym przez Niemców z ekshumacji w 1943 r.
W wydarzeniu udział wzięli seniorzy, kadeci I LO PUL w Wołominie oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie.

Skip to content