83. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2022 roku

83 lata temu, po dwudziestu latach, które minęły od odzyskania niepodległości, nasze z tak wielkim trudem odrodzone państwo, ponownie stało się celem ataku. 1 września 1939 roku jeszcze nikt nie wiedział, jak straszna to będzie wojna. Jakie najniższe instynkty odezwą się w najeźdźcach i wreszcie – jak dalej potoczy się nasza historia.

Jednak doświadczenia lat minionych nauczyły Polaków jak stawiać opór w najtrudniejszych dla nas czasach. Już pierwsze godziny i dni wojny pokazały, że duch walki to nasza cecha narodowa, ale i potężna broń skierowana przeciw niemieckiemu okupantowi. Przez kolejne 6 lat, podczas których zginęło około 6 milionów polskich obywateli, nasi rodacy nie ustali w walce. Nie patrząc na konsekwencje, stworzyli coś znacznie potężniejszego, niż ruch oporu – stworzyli państwo podziemne ze swoimi sądami, szkolnictwem oraz armią podziemną.

Dlatego 1 września spotkaliśmy się na Placu 3 Maja w Wołominie aby pochylić czoła przed ofiarami tego okrutnego konfliktu. Przed tymi, którzy chcieli po prostu żyć w wolnym kraju i za tych, którzy musieli za tę wolność umrzeć.

Skip to content

Newsletter MDK

Bądź na bieżąco