wystawa: kruche, twarde, płynne

25 września, godzina 18:00

Prace HENRYKA ALBINA TOMASZEWSKIEGO oraz prace z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku:

VEACHESLAVA DRUTY, ZBIGNIEWA ROGALSKIEGO, MONIKI SOSNOWSKIEJ

Wystawa w Miejskim Domu Kultury w Wołominie w ramach Festiwalu Szkła: 25 września-23 października 2022

Pretekstem do powstania tej niewielkiej prezentacji jest pytanie, na ile powstałe w latach 60. i 70. prace Henryka Tomaszewskiego rezonują ze sztuką najnowszą – opowiada Monika Szewczyk, dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku.

🔹 Henryk Albin Tomaszewski jako absolwent szkoły warszawskiej, w tym pracowni Pruszkowskiego, najprawdopodobniej tworzyłby rzeźby realistyczne. Kontakt z hutą spowodował, że wybrał kompletnie inną drogę – stworzył osobną kategorię szkła unikatowego formowanego na gorąco, szkła, które jest nowoczesną formą rzeźbiarską.
W pewnym sensie to właściwości fizyczne szkła, sposób, w jaki się zachowuje w temperaturze 1200 stopni Celsjusza, jak przyjmuje interwencje (np. wbijanie w dmuchany obiekt grabi) były prawdziwą inspiracją, a powstanie dzieła w dużej mierze opierało się na akceptacji procesu. Ogromnym atutem okazały się ufność i ciekawość artysty, jego otwartość na eksperyment.

🔹 Obraz „Historie (1)” Zbigniewa Rogalskiego (na zdjęciu) przedstawia szklane akwarium. Nie ono jest jednak tematem obrazu, lecz analiza sposobu widzenia, badanie właściwości barw. To obraz o malarstwie iluzji i mechanizmach percepcji. Artysta nieustannie analizuje swój warsztat pracy, interesuje go nie tyle rzeczywistość, co sposób jej przedstawienia czy wręcz postrzegania, ze szczególnym uwzględnieniem niedoskonałości: cieni, blików światła. Efekt nieoczywistości przedstawienia wzmagany jest przez kompozycję i skomplikowane ujęcie perspektywiczne; Rogalski kontestuje schematyczność naszego widzenia i interpretowania rzeczywistości.

🔹 Veaceslav Druta obserwuje interakcje między ludźmi w relacji do otoczenia. Prozaiczne czynności życiowe artysta umieszcza w niecodziennych warunkach. Wideo „Bez tytułu” (https://galeria-arsenal.pl/…/bez-tytulu-performance-z…) jest zapisem performansu wykonanego na brzegu morza przez parę aktorów. Próbują dokonać niemożliwego: powtórzyć rytuał wspólnego relaksu przy czytaniu książek przy jednoczesnym zmaganiu się z falami. Proste czynności ustawienia i przykrycia obrusem stołu, usadowienia się na krześle z ulubioną lekturą przekraczają ich możliwości, fala jest zbyt silna. To poetycki obraz o walce z przeciwnościami, empatii, potrzebie bycia razem, ale też konieczności kompromisu i cierpliwości w poszukiwaniu harmonii i porozumienia.

🔹 Monika Sosnowska, rzeźbiarka zafascynowana architekturą modernistyczną, autorka klaustrofobicznych labiryntów, sięga po elementy budowlane, jak schody czy poręcze, a także obiekty małej architektury, w tym wypadku metalowy stragan, zwany „szczękami” (https://galeria-arsenal.pl/prace/bez-tytulu-4). Artystka poddaje je deformacji, podważa ich funkcjonalność, trwałość. W zgniecionych obiektach trudno odnaleźć ich pierwotną funkcję. Podobnie jak u Tomaszewskiego istotnym wątkiem poszukiwań twórczych jest tu materiał i jego właściwości. Proces u Sosnowskiej też zachodzi we współpracy z inżynierami i robotnikami.

Praca Sosnowskiej wpisuje się w projekt festiwalu szkła również poprzez wątek transformacji ustrojowej i budowania tożsamości. Takimi straganami był zastawiony Stadion Dziesięciolecia, gdy już przestał być propagandową budowlą PRL i został przejęty przez „rynek wschodni” – zanim w 2012 roku powstał w jego miejsce Stadion Narodowy.

Wszystkie te prace łączy swoista dychotomia siły i słabości; twardości i kruchości; a ich autorów – otwartość na eksperyment i gotowość do twórczego wykorzystania faktu, że procesy fizyczne i przyrodnicze nigdy w pełni nie poddadzą się kontroli człowieka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Skip to content