Festiwal Szkła | Odsłonięcie neonu

UWAGA! ZMIANA TERMINU NA 23 października 2022 roku, godzina 18:00

W najbliższy piątek nastąpi kulminacyjny moment, finalizujący Festiwal Szkła. Na fasadzie MDK Wołomin, zostanie odsłonięty neon, przedstawiający cytat zaczerpnięty od Zofii Nałkowskiej „Chcemy całego życia”.

Niegdyś nasz budynek, zwany Szklarynką pełnił funkcję Domu Kultury należącego do Huty Szkła a obecnie łączy historię z teraźniejszością i kształtuje kulturę oraz utrwala pamięć o tym co minęło. Odsłonięcie neonu wzbogacone będzie o dyskusję z twórczynią Elżbietą Jabłońską oraz z zaproszonymi gośćmi. Jeśli chcecie posłuchać inspirującej rozmowy to czujcie się zaproszeni. Bardzo się cieszymy ponieważ do uczestników dyskusji nt. kultury na peryferiach oprócz dr Mikołaja Lewickiego i Elżbiety Jabłońskiej dołączy znakomity Roman Czejarek – dziennikarz / prezenter / autor.

Elżbieta Jabłońska uprawia sztukę, która dotyczy relacji międzyludzkich. Czasem zajmuje się poetycką kontemplacją otaczającego świata, niekiedy pracuje z wykluczeniami ze względu na płeć lub sytuację ekonomiczną. Swoją sztukę wyprowadza muzeów i galerii. Bywa, że jej prace pływają po rzece.
Neon przygotowany dla Wołomina w ramach Festiwalu Szkła został zaprojektowany na podstawie odręcznego pisma Zofii Nałkowskiej, które artystka zbadała w Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie. Treść neonu to nie tylko cytat z wystąpienia pisarki na Zjeździe Kobiet w 1907, gdzie żądała pełni praw dla swojej płci, ale też kontynuacja neonowych wypowiedzi Elżbiety Jabłońskiej. „Chcemy całego życia” dialoguje z jej pracą „Nowe życie” i „Wszystko, co istnieje jest n/miłością”.

Praca „Chcemy całego życia” Elżbiety Jabłońskiej początkowo miała zawisnąć na balkonie Domu nad Łąkami, przewędrowała jednak na Miejski Dom Kultury, który powstał przy miejscowej hucie szkła w drugiej połowie XX w. W ten niecodzienny sposób w roku 2022 doszło do przestrzennego spotkania funkcjonujących w tym samym czasie w Wołominie huty szkła i Zofii Nałkowskiej. Pisarka w latach powojennych odwiedzała tutejsze Technikum Szklarskie, były więc i wcześniejsze próby, ale to neon Elżbiety Jabłońskiej materialnie łączy te dwie, dotychczas równoległe historie z początku XX w.

Elżbieta Jabłońska – artystka wizualna. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Jest prof. dr hab sztuki, pracuje na Katedrze Rysunku wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Założyła i prowadzi Fundację W788, mieszka bowiem przy 788 km Wisły.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Skip to content