Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2024 roku

Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy o tych, którzy z pobudek czysto patriotycznych kontynuowali walkę. Zmienił się wróg ale cel pozostał ten sam. Wolna Polska!

Dlatego po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku nie złożyli broni. Wiedzieli, że wyzwoleńcze wojska radzieckie w rzeczywistości nimi nie są. Wiedzieli, że samowola, terror i okrucieństwo wyzwolicieli, połączone z bezkarnością nie są tym na co czekali. Wiedzieli, że podejmując tę nierówną walkę, skazują się na prześladowania i śmierć. Różnie potoczyły się ich losy. Niektórzy zwątpili, niektórzy ulegli ale tych, którzy pozostali wierni Polsce tropiono, więziono, torturowano i mordowano. I to właśnie przed nimi pochylamy dziś czoła. Przed tymi, którzy swoje życie podporządkowali służbie Ojczyźnie, nie oczekując w zamian korzyści.

Pamiętajmy, że każdy przejaw szczerego patriotyzmu wart jest szacunku. Szczególnie w trudnych czasach, kiedy jasne deklaracje i wybory mogły przypieczętować ludzki los. A wydarzeń, również na naszej wołomińskiej ziemi, które stały się kuźnią patriotycznych postaw, w historii XX wieku nie brakowało. Miejmy to w pamięci w tych szczególnych czasach, kiedy płonie Ukraina. Obyśmy nie musieli mierzyć się z takimi wyzwaniami jak ci, których dziś wspominamy.

Skip to content

Newsletter MDK

Bądź na bieżąco