21 listopada 2024 roku
Dyskusyjny Klub Filmowy w Wołominie | STARA ELEKTROWNIA prowadzony przez Filipa Miękusa cieszy się coraz większym powodzeniem.
21 listopada na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego, po wyświetleniu filmu „Meduzy” miała miejsce bardzo ciekawa dyskusja z naszym wyjątkowym gościem Psycholog Danuta Prokulską Balcerzak o tym:
Jak dzieciństwo wpływa na dorosłość?
Refleksja na podstawie filmu „Meduzy”
Film „Meduzy” („Meduzot”), w reżyserii Etgara Kereta i Shiry Geffen, stanowi przejmującą i subtelną analizę życia w Izraelu, ale także uniwersalnych ludzkich doświadczeń. Składa się z kilku przeplatających się wątków, z których każdy ukazuje różne aspekty relacji międzyludzkich oraz wpływ przeszłości na teraźniejszość.
Szczególnym tematem, który pojawia się w tej produkcji, jest to, jak dzieciństwo – z jego traumami, zaniedbaniami i tęsknotami – kształtuje to, kim stajemy się w dorosłym życiu.
Bohaterowie zmagają się z samotnością i trudnościami w relacjach, które są często odbiciem ich przeszłości.
Dzieciństwo jako źródło emocjonalnych ran
Symboliczna postać dziewczynki wyłaniającej się z morza przypomina o zaniedbanych potrzebach emocjonalnych. Wątki napiętych relacji między matkami a córkami ukazują, jak brak zrozumienia w dzieciństwie prowadzi do trudności w budowaniu więzi w dorosłości.
Samotność dorosłych jako echo przeszłości
Postacie, takie jak kelnerka Keren, pokazują, jak niespełnione dziecięce potrzeby wpływają na późniejsze życie. Ich samotność wynika z braku poczucia bezpieczeństwa i wsparcia w młodym wieku.
Przeszłość jako meduza
Meduzy , podobnie jak wspomnienia, mogą być bolesne, ale są także źródłem zrozumienia. Film uczy, że choć dzieciństwo nas kształtuje, dorosłość daje szansę na zmianę i uzdrowienie .
„Meduzy” skłaniają do refleksji nad tym, jak nasze dziecięce doświadczenia wpływają na obecne życie i pokazują, że każdy z nas może pracować nad swoimi ranami, aby budować lepszą przyszłość i takie było podsumowanie naszego spotkania.
Zapraszamy serdecznie do śledzenia naszej strony i do dołączenia do Klubu filmowego, ponieważ kolejne bardzo ciekawe spotkania przed nami.
Zdjęcia zaprezentowane poniżej wykonał
Fotograf: Piotr Szutkowski.