Przejdź do treści

Festiwal szkła

23 października 2022 roku

W minioną niedzielę odbył się panel dyskusyjny, który finalizował kilkumiesięczny Festiwal Szkła. W rozmowie na temat kultury na peryferiach, wzięli udział znakomici goście:

1. Roman Czejarek – dziennikarz i prezenter 1 Programu Polskiego Radia, moderator dyskusji,

2. Agata Sobczak – dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie,

3. Elżbieta Jabłońska – twórczyni neonu,

4. Aneta Duchnowska – koordynatorka historii mówionych w ramach Festiwalu (wywiady z byłymi pracownikami Huty, mieszkańcami Wołomina),

5. dr Mikołaj Lewicki – współautor książki wydanej przez NCK „Kultura na Peryferiach”,

6. Marta Rajchert – dyrektor MDK Wołomin

7. Anna Łazar – pomysłodawczyni Festiwalu.

Dotychczas w ramach Festiwalu Szkła odbyły się  dwa szkolenia  (prowadzący Adriana Kapała, Dominik Czapigo) dla osób zbierających historie mówione. 

Na terenie obecnie działającej Huty wyświetliliśmy film Jaśminy Wójcik „Symfonia Fabryki Ursus” połączony z krótką dyskusją jego twórców:

Odbyła się również wystawa wokół prac H.A. Tomaszewskiego, Moniki Sosnowskiej, Zbigniewa Rogalskiego oraz Veacheslava Druty. Kuratorem wystawy była Monika Szewczyk dyr Galerii Arsenał w Białymstoku.

Sercem Festiwalu Szkła są rozmowy – historia mówiona osób związanych zawodowo z Hutą Szkła w Wołominie. 

Płucami chcielibyśmy uczynić badanie archiwalne na temat historii huty, czy też hut wołomińskich. Huta obecnie działa jako Teremisil.

Tutaj najbardziej znane artykuł o historii.

Huta Szkła w Wołominie (1905-1999). Artykuł z serwisu dawny.pl – historia terenów powiatu wołomińskiego w dokumentach i wspomnieniach

Huta Szkła „VITRUM” w Wołominie woj. warszawskiego. Artykuł z serwisu dawny.pl – historia terenów powiatu wołomińskiego w dokumentach i wspomnieniach

huta “Wołomin” – temat w serwisie DAWNY.PL, historia terenów powiatu wołomińskiegow dokumentach i wspomnieniach

a tu zebrana bibliografia 

Huta Szkła Wołomin – Wikipedia, wolna encyklopedia

Punktem wyjścia są działania antyfestiwalowe, obliczone nie na masowy jednorazowy udział, nie na  spektakularne eventy, a na wydarzenia, które odbywają się w długiej perspektywie, traktują mieszkańców i mieszkanki miasta podmiotowo, są ekologiczne, energooszczędne, a ich wartość budowana jest przez pogłębioną refleksję i budowanie oferty animującej społeczność lokalną, budowanie nowych pól  komunikacji,  nie zaś ofertę rozrywkową. Bardzo istotne jest też realne rozpoznanie pól władzy w sferze kultury, które ograniczają możliwości działania i zabierają energię lokalnym instytucjom.

W pierwszych edycjach istotne jest zbadanie tożsamości i historii tego miejsca. M. in  postawienie sobie pytania o historię Huty Szkła i pamięć mieszkańców na jej temat. Dom Kultury powstał bowiem przy  Hucie Szkła i działa jako „Szklarynka”.  Nie tylko wybitne mieszkanki, takie jak Zofia Nałkowska budują opowieść o mieście, tworzy ją także historia przemysłu i miejsc pracy.

W programie mieliśmy m. in. zbieranie historii ustnej u byłych i obecnych pracowników Huty Szkła Wołomin i warsztaty metodologiczne przygotowujące do tego działania oraz odsłonięcie neonu autorstwa Elżbiety Jabłońskiej „Chcemy całego życia”, będącego cytatem z wystąpienia młodej Zofii Nałkowskiej na kongresie kobiet w Krakowie w 1907, gdzie upomniała się o prawa pracownic seksualnych i prawo do pełnego realizowania swojej seksualności przez kobiety.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.