Wspomnienie o Mieczysławie Foggu

10 września 2024 roku

Wtorkowy wieczór w Miejskim Domu Kultury w Wołominie rozbrzmiewał muzyką Mieczysława Fogga. Dzięki Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga zostaliśmy wybrani jako jeden z kilkudziesięciu domów kultury, w którym zostanie zrealizowane zadanie publiczne Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”, w ramach którego odbyło się spotkanie pt. „Wspomnienie o Mieczysławie Foggu”.

W trakcie spotkania z prawnukiem artysty Michałem Foggiem prezentowane były prywatne zdjęcia artysty, okraszone opowieściami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jakim był człowiekiem, prywatnie i zawodowo? Jak wyglądała jego kariera i czy wszystkie legendy dotyczące Mieczysława Fogga są zgodne z prawdą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań publiczność usłyszała ze źródła, bez domysłów i przypuszczeń. Legenda Mieczysława Fogga w zderzeniu z rzeczywistością a wszystko to przeplatane wspólnie śpiewanymi utworami z repertuaru bohatera.
Za brawurowe wykonanie utworów na żywo odpowiada Maciej Klociński, który śpiewał, akompaniując sobie na fortepianie.

„Foggorama”, „Leć Piosenko”, „Poletko Pana Fogga”, „Z piosenką przez świat” czy „Fogg and Rock” to tylko niektóre tytuły jakże licznych programów estradowych Mieczysława Fogga, który na przestrzeni sześciu dekad dał szesnaście tysięcy koncertów w Polsce i w ponad trzydziestu innych krajach.

Spotkanie poprowadził Michał Fogg – Prezes Fundacji Retro, patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, prowadzi wydawnictwo muzyczne Fogg Record zajmujące się propagowaniem i promocją kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jako animator i DJ prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat na dancingach i potańcówkach, organizuje koncerty i recitale – wszystko to żeby uczyć historii i edukować muzycznie młode pokolenia a starszym pozwolić na wspomnienia. Współtwórca audycji „Wieczorek przy mikrofonie”, autor audycji „Retrofonia” i cyklu „Retrofonia Koncertowo”. Prywatnie prawnuk nestora polskiej piosenki.

Dziękujemy!

Skip to content